- Reliable cable-actuated disc brake, perfect for CX, Road and Gravel
- Four piston design for ultimate power and control
- Compatible with any cable-actuated Road brake levers
- Caliper features a closed hydraulic system, using mineral oil
- Dual Piston pad action with simple one knob pad adjustment
- Includes forged caliper, pads, caliper mounting bolts, 6-bolt 160mm rotor, and Reaction premium compressionless cables. IS adapters are included with the 74mm calipers
| Model | Ultimo |
| Kit | Front |
| Caliper | Flat Mount 34mm |
| Rotor | 160mm |
| Pull | Short Pull |
| Fluid | Mineral Oil |
| Color | Black |
| Weight | 143g |
| Mount | Flat Mount |
If you don't see exactly what you need or have questions about any product, contact us and we'll do our best to answer your questions and help you find what you need.