- For mixed terrain conditions
- Moto-block square knobs offers stability and durability
- Progressive sipe-width pattern provides tactile grip at the knob surface, without sacrificing speed or grip
- Reinforced nylon 60 TPI + Anti-puncture Belt
- 4C Graphene
- E-Bike Ready
| Model | Martello Trail |
| Size | 27.5" |
| Width | 2.6" |
| Casing | Reinforced Nylon and Anti-puncture Belt |
| TPI | 60 |
| Compound | 4C Graphene |
| Bead | Folding |
| Type | Tubeless |
| Color | Black |
| Weight | 1100g |
| E | Bike-ECE-R75 |
If you don't see exactly what you need or have questions about any product, contact us and we'll do our best to answer your questions and help you find what you need.