The Wanderosa is Salsa’s full-suspension gravel ebike, engineered to push boundaries and take your "Adventure by Bike" farther and faster than ever before. Combining a high-modulus carbon fiber frame with progressive gravel geometry and flex-stay rear suspension, this platform offers a uniquely capable ride for those who want to tackle longer, rowdier routes and rally their favorite backroads right from their front door.
At the heart of the Wanderosa is the FAZUA Ride 60 drive unit, a sophisticated mid-drive system that provides seamless, powerful assistance. Whether you are climbing steep forest roads or maintaining pace on technical terrain, the suspension-corrected design ensures comfort and control across diverse surfaces.
- High-modulus carbon fiber frame
- Boost suspension fork
- FAZUA Ride 60 class 3 mid-drive motor
- 28 mph (45 kmh) maximum assist speed
- 60Nm max torque
- 480Wh FAZUA Energy internal battery (removable for service)
- Internal cable and dropper post routing
- 148 x 12 Boost thru-axle rear spacing
- SRAM UDH compatible
- Compatible with direct-mount frame bags
- One bottle mount inside the main triangle
- Frame accommodates up to 2.35" tires
| Ebike Class | Class 3 |
| Drive Type | Mid-Drive |
| Motor Torque | 60Nm |
| Battery Power | 480Wh (43.2V / 9.9Ah) |
| Battery Type | Li-Ion (Removable for service) |
| Assist Levels | No Support / Breeze / River / Rocket / Boost |
| Charge Time | 3.5 hours |
| Brake Type | Disc |
| Frame Material | Carbon |
| Front Axle | 15mm Thru x 110mm |
| Rear Axle | 12mm Thru x 148mm |
| Wheel Size | 29" |
| Walk Assist | Yes |
If you don't see exactly what you need or have questions about any product, contact us and we'll do our best to answer your questions and help you find what you need.