Wanderosa is a full-suspension gravel ebike built to push boundaries, allowing riders to take their adventures farther and faster than ever thought possible. This high-performance machine combines a comfortable carbon frame with progressive gravel geometry, flex-stay rear suspension, and the FAZUA Ride 60 drive unit for a uniquely capable ride. Designed for those who want to start from their front door and tackle longer, rowdier routes, the Wanderosa is the perfect companion for rallying your favorite backroads.
High-modulus carbon fiber frame
Boost suspension fork
FAZUA Ride 60 class 3 mid-drive motor
28 mph (45 km/h) max assist
60Nm max torque
480Wh FAZUA Energy internal battery (removable for service)
Internal cable and dropper post routing
148 x 12 Boost thru-axle rear
SRAM UDH compatible
Compatible with direct-mount frame bags
One bottle mount inside main triangle
Frame accommodates up to 2.35" tires
| Rear Axle | 12mm Thru x 148mm |
| Throttle | No |
| Brake Type | Disc |
| Removable Battery | Removable for service |
| Battery Power (Wh) | 480 |
| Battery Power (V) | 43.2 |
| Battery Power (Ah) | 9.9 |
| Fork Type | Suspension |
| Frame Material | Carbon |
| Frame Type | Suspension |
| Front Axle | 15mm Thru x 110mm |
| Drive Type | Mid-Drive |
| Ebike Class | Class 3 |
| Charger Included | Yes |
| Battery Type | Li-Ion |
| Assist Levels | No Support / Breeze / River / Rocket / Boost |
| Motor Torque (Nm) | 60 |
| Charge Time (h) | 3.5 |
| Assist Speed (Mph) | 28 |
| Walk Assist | Yes |
| Wheel Size | 29" |
If you don't see exactly what you need or have questions about any product, contact us and we'll do our best to answer your questions and help you find what you need.