Moraine C is Salsa's light electric mountain bike. It adds range route options and capability to every trail ride with a Fazua Ride 60 drive system and 145 mm of Split Pivot suspension. Moraine's geometry feels right at home on backcountry lines and buffed-out flow trails. Add Salsa’s on-bike cargo features and Moraine makes riding to the trailhead sessioning lines and taking second laps feel like second nature.High-modulus carbon fiber frame 145mm of Split Pivot suspension to maximize traction and efficiency Split Pivot + frame design philosophy allows riders to swap between travel classes Fazua Ride 60 class 1 mid-drive motor (20 mph/32 km/h max assist) 60Nm max torque 480Wh Fazua Energy 480 internal battery (removable for service) Fazua LED Hub on top tube for battery status and riding modes Fazua Ring Control for easy ride mode selection Internal cable and hose routing 12 x 148mm Boost rear spacing SRAM UDH compatible Accommodates up to 29 x 2.5” or 27.5 x 2.7" tires Integrated tool and tube strap location in front triangle Pump mount location All sizes fit one bottle or Fazua Energy range-extender battery Frame protection on downtube main pivot seatstay and chainstay Meets UL 2849 and UL 2271 certification
| Rear Axle | 12mm Thru x 148mm |
| Throttle | No |
| TT (Effective) | 612.2 |
| Brake Type | Disc |
| Removable Battery | Removable for Service |
| Battery Power (Wh) | 480 |
| Battery Power (Ah) | 11.1 |
| Fork Type | Suspension |
| Lights Included | No |
| Frame Material | Carbon |
| Frame Type | Suspension |
| Front Axle | 15mm Thru x 110mm |
| Drive Type | Mid-Drive |
| Ebike Class | 1 |
| Charger Included | Yes |
| Color | Coffee Black / Sage |
| Battery | Li-Ion |
| Assist Levels | 4 |
| Motor Torque (Nm) | 60 |
| Charge Time (h) | 3.5 |
| Mfg Size | Medium |
| Walk Assist | Yes |
| Platform | Moraine |
| Wheel Size | 29" |
| Designed for ebike | Yes |
| Defined Color | Green |
If you don't see exactly what you need or have questions about any product, contact us and we'll do our best to answer your questions and help you find what you need.