Confluence is a light electric gravel bike built to bring confidence to riders who want to squeeze more adventure into each day. Whether you are exploring tempting side roads or looking to lower the stakes on longer gravel rides and overnighters, this platform empowers you to go further. With a versatile aluminum frame, carbon fork, and a seamless hub-drive system, it offers a boost that looks and feels like a traditional bicycle. Confluence is where capability meets convenience.
- 6061-T6 alloy frame with Confluence 2.0 carbon fork
- Suspension corrected for 40mm gravel suspension forks
- Mahle X30 Class 1 (20mph/32kph assist) hub-drive system
- 45Nm max torque
- 237Wh MAHLE iX2 internal battery in downtube
- Capable of up to 421Wh with MAHLE’S External Battery Ex1 171Wh range extender (sold separately)
- HMI compact remote top tube controller
- MAHLE Duo remote handlebar-mounted controller allows rider to cycle through assist modes without taking hands off the handlebar
- On-bike cargo features including rack mounts and Three-Pack mounts on fork
- Massive 700c x 50mm tire clearance (max 42mm tire clearance with fenders)
- Fender mounts
- MAHLE X30 system certified to UL 2849:2020 standards; MAHLE battery certified to UL 2271 standards
| Drive Type | Hub-Drive |
| Ebike Class | Class 1 |
| Motor Torque | 45Nm |
| Assist Speed | 20 mph |
| Battery Power | 237Wh / 36V |
| Charge Time | 3.5 hours |
| Assist Levels | 3 |
| Frame Material | 6061-T6 Aluminum |
| Fork Material | Carbon |
| Brake Type | Disc |
| Wheel Size | 700c |
| Gross Payload | 350 lbs |
| Walk Assist | Yes |
If you don't see exactly what you need or have questions about any product, contact us and we'll do our best to answer your questions and help you find what you need.