Confluence is Salsa’s light electric gravel bike, built to bring confidence to riders who want to squeeze more adventure into each day. Whether you are adding bonus miles on tempting side roads or lowering the stakes on long gravel rides and overnighters, Confluence empowers you to go further. With a versatile aluminum frame, carbon fork, and a Class 1 hub-drive system, it offers the perfect blend of capability and convenience in a design that looks and feels like a traditional gravel bike.
Designed for comfort and stability, the Confluence features geometry optimized for all-day exploration. The integrated Mahle X30 system provides 45Nm of torque to help you tackle climbs and headwinds with ease. On-bike cargo features, including rack mounts and Three-Pack mounts on the fork, ensure you are prepared for any mission, while massive tire clearance gives you the freedom to choose your own path.
- 6061-T6 alloy frame with Confluence 2.0 carbon fork
- Suspension corrected for 40mm gravel suspension forks
- Mahle X30 Class 1 (20mph/32kph assist) hub-drive system
- 45Nm max torque
- 237Wh MAHLE iX2 internal battery in downtube
- Capable of up to 421Wh with MAHLE’S External Battery Ex1 171Wh range extender (sold separately)
- HMI compact remote top tube controller
- MAHLE eShifters handlebar-mounted controllers allow rider to cycle through assist modes without taking hands off the handlebar
- On-bike cargo features including rack mounts and Three-Pack mounts on fork
- Massive 700c x 50mm tire clearance (max 42mm tire clearance with fenders)
- Fender mounts
- MAHLE X30 system certified to UL 2849:2020 standards; MAHLE battery certified to UL 2271 standards
| Rear Axle | 10x1 Threaded x 135mm |
| Throttle | No |
| Brake Type | Disc |
| Removable Battery | No |
| Battery Power (Wh) | 237 |
| Battery Power (V) | 36 |
| Fork Type | Rigid |
| Fork Material | Carbon |
| Frame Material | Aluminum |
| Frame Type | Rigid |
| Front Axle | 12mm Thru x 100mm |
| Drive Type | Hub-Drive |
| Ebike Class | 1 |
| Charger Included | Yes |
| Battery | Li-Ion |
| Assist Levels | 3 |
| Motor Torque (Nm) | 45 |
| Charge Time (h) | 3.5 |
| Gross Payload (Lbs) | 350lb |
| Walk Assist | Yes |
| Platform | Confluence |
| Wheel Size | 700c |
| Designed for ebike | Yes |
If you don't see exactly what you need or have questions about any product, contact us and we'll do our best to answer your questions and help you find what you need.