- Tubeless ready, asymmetric hookless carbon fiber rims
- - Spline 350-series Center Lock disc hub with 54t Ratchet System
- - DT Swiss Competition Race straight pull double butted spokes with alloy ProLock Squorx nipples
- - Also includes: 6-bolt rotor adapter, factory installed rim tape and tubeless valve
| Model | XRC 1700 |
| Size | 29" |
| Front/Rear | Rear (Micro Spline) |
| Axle/Spacing (mm) | 12x148 |
| Hub | Spline 350 Ratchet |
| Hole | 24 |
| Brake | Center Lock |
| Rim | XR 1700 |
| Internal W | 30mm |
| Depth | 20mm |
| Material | Carbon |
| Type | Tubeless |
| Color (H/S/R) | Black |
| Weight | 761g |
If you don't see exactly what you need or have questions about any product, contact us and we'll do our best to answer your questions and help you find what you need.