- Tubeless ready, asymmetric welded alloy rims
- - Classic 350-series 6-bolt disc hub with 72t Ratchet DEG System
- - Degrees of Freedom installed; easily adjustable, on/off pedal kickback system with 0/10/20 deg settings
- - DT Swiss Competition Race J-bend double butted spokes with alloy ProLock Squorx nipples
- - Also includes: factory installed rim tape and tubeless valve
| Model | EX 1700 |
| Size | 29" |
| Front/Rear | Rear (XD) |
| Axle/Spacing (mm) | 12x157 |
| Hub | Classic 350 Ratchet DEG DF |
| Hole | 32 |
| Brake | 6-Bolt |
| Rim | EX 1700 |
| Internal W | 30mm |
| Depth | 22mm |
| Material | Aluminum |
| Type | Tubeless |
| Color (H/S/R) | Black |
| Weight | 1134g |
If you don't see exactly what you need or have questions about any product, contact us and we'll do our best to answer your questions and help you find what you need.