- Sibling of EWS award winning welded rims at an affordable price
- Sleeved jointed, disc specific rim with single eyelets for added strength
| Model | E 532 |
| Size | 29" |
| Internal W | 30mm |
| Depth | 20mm |
| Hole | 32 |
| Brake | Disc |
| Type | Tubeless |
| Material | Aluminum |
| ERD | 602mm |
| Color | Black |
| Weight | 615g |
| Wheel Size | 29" |
| Hub Drilling | 32H |
If you don't see exactly what you need or have questions about any product, contact us and we'll do our best to answer your questions and help you find what you need.