- Tubeless ready, asymmetric and hookless carbon fiber rims
- - Classic 240-series 6-bolt disc hub with 90t Ratchet DEG system
- - Degrees of Freedom installed; easily adjustable, on/off pedal kickback system with 0/10/20 deg settings
- - DT Swiss Complite J-bend double butted spokes with alloy ProLock Squorx nipples
- - Rear wheel comes with SRAM XD freehub installed and includes Shimano HG+ Micro Spline 12sp FH body and end cap
- - Also includes: factory installed rim tape and alloy tubeless valve
| Model | EXC 1500 |
| Size | 27.5" |
| Front/Rear | Rear (XD/Micro Spline) |
| Axle/Spacing (mm) | 12x157 |
| Hub | Classic 240 Ratchet DEG DF |
| Hole | 32 |
| Brake | 6-Bolt |
| Rim | EXC 1500 |
| Internal W | 30mm |
| Depth | 22mm |
| Material | Carbon |
| Type | Tubeless |
| Color (H/S/R) | Black |
| Weight | 967g |
If you don't see exactly what you need or have questions about any product, contact us and we'll do our best to answer your questions and help you find what you need.