Salsa Moraine Deore 12 Ebike - 29", Aluminum, Terracotta Orange
Shipping calculated at checkout
In-Store Pickup and Local Delivery Options
This e-bike is available for in-store pickup at Ottawa Bike and Trail. We also offer local delivery options. We’ll special-order your bike, professionally assemble and safety-check it, and provide full local warranty support. Your purchase includes a free tune-up and complimentary adjustments during the first year of ownership.
39 in stock
| Rear Axle | 12mm Thru x 148mm |
| Throttle | No |
| TT (Effective) | 590, 612, 634, 656 |
| Brake Type | Disc |
| Removable Battery | Removable for Service |
| Battery Power (Wh) | 430 |
| Battery Power (V) | 43.2 |
| Battery Power (Ah) | 10 |
| Fork Type | Suspension |
| Lights Included | No |
| Frame Material | Aluminum |
| Frame Type | Suspension |
| Front Axle | 15mm Thru x 110mm |
| Drive Type | Mid-Drive |
| Ebike Class | 1 |
| Charger Included | Yes |
| Color | Terracotta Orange |
| Battery | Li-Ion |
| Assist Levels | 3 |
| Range Estimate (Mi) | 40 |
| Motor Torque (Nm) | 60 |
| Charge Time (h) | 3.5 |
| Mfg Size | Large, Medium, Small, X-Large |
| Assist Speed (Mph) | 20 |
| Walk Assist | Yes |
| Platform | Moraine |
| Wheel Size | 29" |
| Defined Color | Orange |